Ozon 2018-03-30T11:28:24+00:00

Ozon i Oliwa

Ozon to alotropowa forma tlenu, w temperaturze środowiska gaz jest bezbarwny. Ma charakterystyczny, ostry zapach, od którego pochodzi jego nazwa (z greckiego „ozo”- wydzielający zapach). Będąc silnie niestałym gazem, aby był stosowany w odpowiednich dawkach, ozon musi być produkowany w momencie użycia i nie może być przechowywany ani transportowany.
To ograniczenie sprawia, że od produkcji do użycia musi upłynąć zaledwie parę sekund.
Ozon to naturalny składnik atmosfery, znany ze swoich właściwości chroniących poprzez osłabianie promieniowania ultrafioletowego, wchłaniając jego znaczną część (około 9/10), zanim dotrze na ziemię.
Tworzy się go przez przeprowadzenie tlenu przez specjalne rurki, które tworzą łuk świetlny. Jego skład chemiczny to O3 (O2 + O).
Ozon, ze względu na właściwości utleniające i bakteriobójcze, stosowany jest w medycynie do leczenia:

  • niewydolności krążeniowej i naczyniowej: chorób naczyń, choroby niedokrwiennej serca, impotencji, cellulitis, niewydolności żylnej, chorób zrostowych żył wątrobowych.
  • Cukrzycy: stopy cukrzycowej i problemów ze wzrokiem.
  • Bólów i chorób stawów: węwnątrzstawowych, powięziowych, zewnątrzstawowych, dyskopatii.
  • Chorób zakaźnych: żółtaczki, opryszczki, infekcji bakteryjnych.
  • Immunologii: pomocny w zabiegach z promieniowaniem i błonami śluzowymi.
  • Chorób skóry: trądziku, zapalenia skóry, grzybicy, wyprysków, łuszczycy.
  • W zamkniętych pomieszczeniach: odświeża powietrze: niweluje zapach, polepsza mikroklimat i dezynfekuje.
  • Stosowanie do wody: oczyszczanie wody pitnej i wody w basenie.

Oliwa z oliwek już za czasów Egipcjan uważana była za kosmetyk o licznych właściwościach leczniczych. Stanowiła bazę kosmetyków Faraonów. W czasach starożytnych Greków stosowana była do nacierania i masażu atletów przez zawodami na olimpiadzie.
W starożytnym Rzymie masaże z oliwy z oliwek uważane były za “kąpiel młodości”.

 


Od zawsze oliwa z oliwek używana była jako środek nawilżający, zmiękczający i wygładzający skórę, nawilżający i przeciwzapalny w stanach suchości i łuszczenia się skóry. Był zalecany do pielęgnacji jako kosmetyk dla włosów.
Nasze babcie stosowały ją by chronić się przed słońcem ale przede wszystkim, oliwa była najlepszym środkiem na gojenie podrażnień wywołanych nadmiernym działaniem słońca.

Dziś        

Najnowsze badania wykazały, że skład tłuszczów oliwy z oliwek  (trójglicerydy) jest zbliżony do łoju skórnego, a lipidy naturalne zbliżone są do warstwy lipidowej skóry i błony komórkowej, pełniąc rolę regulującego sebum. Ponadto, biologiczna oliwa z oliwek tłoczona na zimno jest bogata w naturalne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, takie jak witamina A, E, a ze swoimi właściwościami przeciwutleniającymi od zawsze jest “przyjacielem skóry”.


Pomimo swoich właściwości, oliwa z oliwek została pominięta przez współczesną dermokosmetykę, uważana za zbyt tłustą, trudną w codziennym użytku i w nakładaniu na skórę i twarz, słabo wchłaniającą się i nie parującą. Ostatnio nastąpiła jednak zmiana, po tym jak oliwę z oliwek połączono z innym składnikiem naturalnym, prawdziwym przyjacielem człowieka i zdrowia: ozonem.

Ozonowanie:


Ozon to gaz złożony z trzech molekuł tlenu, właściwie stosowany posiada liczne właściwości sprzyjające naszemu zdrowiu, które można krótko ująć jako: przekazywanie tlenu komórkom.

 

Ozon zostaje przepuszczony bezpośrednio do oliwy z oliwek, w odpowiednim stężeniu i na określony czas; w ten sposób ozon działa utleniająco na łańcuchy lipidowe oliwy z oliwek, zamieniając skład. Ozon przemienia się w tlen.
Podczas procesu ozonowania zmniejsza się zawartość trójglicerydów w oliwie z oliwek z 97 na 60%: pozostałe trójglicerydy ulegają utlenieniu przez ozon, który przyczynia się do powstania pomniejszych składników o podwyższonym działaniu biologicznym.

Zmniejszenie zawartości trójglicerydów sprawia, że olej jest mniej tłusty, lepiej przyswajalny dla skóry, pozostawiając niezmienione połączenia między błonami komórkowymi i sebum oraz zachowując swoje właściwości zmiękczające.

Ozonki

Lipidy oliwy z oliwek, w reakcji z ozonem, prowadzą do utworzenia substancji o podwyższonym działaniu biologicznym, tak zwanych Ozonków i Nadtlenków, które uaktywniają się w kontakcie ze skórą. Ich główne działanie to:

  • Wyłapanie wolnych rodników, powodując działanie przeciwutleniające
  • Pobudzenie enzymów przeciwutleniających, wywołując pośrednie działanie przeciwutleniające
  • Pobudzenie przemiany komórek
  • Działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe
  • Odnawianie tkanki skóry
  • Działanie jako fotoreceptor
  • Działanie łagodzące i przeciwzapalne, zmniejszając zaczerwienienie skóry
  • Zwiększa hydrofilowość skóry (skłonność cząsteczek do łączenia się z wodą), przez co skóra staje się bardziej nawodniona
  • Wspomaga wchłanianie i przenikanie innych substancji, które są stosowane podczas lub po użyciu oliwy z oliwek.

Ozonki i Nadtlenki zostają uwolnione przez ozonowany olej  po nałożeniu produktu, w sposób stopniowy, przez czas około ośmiu godzin.

Wszystkie te działania, w połączeniu z jakością oliwy z oliwek, czynią z produktu najlepszego przyjaciela skóry, zdrowia i piękna. Ponieważ skóra jest piękna, tylko wtedy gdy jest zdrowa.

Ozonowana oliwa z oliwek to baza dla wszystkich produktów linii Ozonrelive, nowej
i wyjątkowej linii dermokosmetyków. Pretenduje do miana awangardowej, za sprawą pielęgnacji naszej skóry, urody i zdrowia.